Publikace

BRANOU NEBES KU BLANKYTU  -  Josef Šamánek
nakladatelství Sursum, rok vydání: 2019




Štýřická kronika  -  Karel Hudec
soukromý tisk, rok vydání: 2016
Legendární postava československé ornitologie, ekolog, člen redakční rady časopisu Veronika, zakladatel, autor a herec Akademického insitního divadelního souboru (AIDS) etc.,etc., Karel Hudec napsal sci-fi Štýřická kronika, pojednávající o realitě našeho světa, v níž se objevuje mimozemšťan, jemuž průvodce dělá Sonny. Doprovázeno četnými barevnými fotografiemi, vyšlo jako soukromý tisk Karla Hudce a Petra Barana pro potěšení obou jmenovaných a jejich přátel.


STŘÍPKY  -  Peter Stuchlík
nakladatelství Sursum, rok vydání: 2016
Dlouholetý přítel Sonnyho Peter Stuchlík doplnil své vzpomínky na Sonnyho, které byly publikovány ve sborníku Miloslav Sonny Halas - promovaný člověk, o nové a vydal je svým nákladem v samostatné knížečce doplněné svými barevnými fotografiemi v nakladatelství Sursum Tišnov pod názvem Střípky s podtitulem Vzpomínky na Sonnyho.

MILOSLAV SONNY HALAS promovaný člověk - kolektiv autorů
nakladatelství Sursum, rok vydání: 2009
Vzpomínky přátel na svérázného moravského výtvarníka, myslitele, performera a hlavně skvělého člověka. Člověka, který se pohyboval stejně suverénně ve výtvarném prostředí, jako v krajině, rozuměl si s přírodovědci, literáty i výtvarníky. Proto zajisté nepřekvapí, že na něj vzpomínají výtvarníci, básníci, stejně jako geolog, ornitolog i krajinný ekolog.

NAVZÁJEM. Umělci a společenství na Moravě 70. až 80. let 20. století. - autor: Barbora Klímová
vydal Tranzit + VUT v Brně, Fakulta výtvarných umění, rok vydání: 2013
Publikace sleduje umělecké projevy na hranici společenských událostí v moravském prostředí sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století. Každá z pěti kapitol je věnována jednomu tvůrci nebo dvojici autorů. V prostředí státem řízené kulturní politiky se svobodně uvažující umělci v Československu dané doby pohybovali „na okraji“ společnosti. Vytvářeli různé komunity, alternativní zóny, nebo dokonce alternativní instituce. Tak se text dotýká i společenství sdružených experimentální tvorbou, jejího prostředí a kontextu. Vybrané lokálně specifické moravské enklávy jsou zde srovnávány s obdobnými v Čechách a na Slovensku. Zmiňuje se tu i o odlišná situace v dalších zemích východní Evropy, které se shodně ocitly pod tlakem politické diktatury. Příklady se vztahují také ke globálnímu hnutí konceptualismu.

SOUČASNÁ UMĚLECKÁ DÍLA V KRAJINĚ - autoři: Radek Mikuláš, Radoslava Schmelzová, Dagmar Šubrtová
nakladatelství Academia, rok vydání: 2014
Tato kniha-průvodce, která vznikla ze spolupráce sochařky, geologa ahistoričky umění, nabízí jiný prostor pro vnímání současného umění a představuje umělecká díla, která zasněně čekají na jarní prudké deště či první sníh, než se rozpadnou a splynou znovu s lesem a se zemí... Některá jsou dochována už jen na fotografiích, jiná mají ambice působit jako krajinotvorné prvky v delší časové perspektivě. Jsou tu zastoupeny práce vycházející z hnutí land artu a umění pro veřejný prostor, jejich autoři – často usilující o ekologii výtvarného umění – vymezili čas jejich fyzické existence tím, že je spojili s konkrétním místem ve volné přírodě či venkovské krajině. Jsou volně přístupné, vystavené větrům, mrazu, vodě a času, někdy vytvořené z přírodního materiálu tak pomíjivého, jako je čerstvý sníh nebo listy spadané ze stromů, jindy z kamene, ale i z betonu.

Žádné komentáře:

Okomentovat